به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یک وکیل و به نقل از فارس، خداییان، معاون حقوقی رئیس قوه قضاییه در بیست و چهارمین اجلاس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران در خرم‌آباد گفت: قضات و وکلا از آن جهت مورد احترام هستند که رسالت اجرای عدالت را دارند و این نقش انبیا است.

 

وی تصریح کرد: وکیل در مقابل قاضی نیست بلکه در کنار قاضی است چرا که وجود وکیل در دادگاه به نفع دستگاه قضایی است و وجود وکیل در دادگاه قاضی را از مظان اتهام خارج می‌کند بنابراین همه باید تلاش کنیم وکیل و قاضی به خوبی وظیفه خود را انجام دهند.

 

خداییان تأکید کرد: بهترین‌ها باید بعنوان وکیل و قاضی انتخاب شوند و ما باید اینها را شناسایی کنیم ضمن اینکه هم قاضی باید مستقل باشد و هم وکیل به خصوص که در قانون اساسی هم براین اصل تاکید شده است.

 

معاون حقوقی رئیس قوه قضائیه در رابطه با لایحه جامع وکالت نیز گفت: ریاست قوه قضاییه هیچوقت با استقلال کانون وکلا مخالفت نکرده است چرا که استقلال نداشتن کانون وکلا برای قوه قضائیه نفعی ندارد و همه بر این باور هستیم که برای اجرای عدالت استقلال لازم است؛ اما تنظیم لایحه جامع وکالت تکلیفی است که قانونگزار برعهده قوه قضاییه گذاشته است.

 

وی تأکید کرد: در بند سیزدهم سیاست‌های کلی نظام قضایی مقرر شده است قوه قضاییه ضوابط اسلامی را باید در کلیه امور از جمله وکالت اعمال کند.

 

خدائیان گفت:‌ از یک تیرماه قانون آیین دادرسی اجرا می شود و عدم حضور وکیل برای قاضی ضمانت اجرا دارد و اگرتخلف کند و وکیل حضور نداشته باشد مجازات سختی برای قاضی اعمال می شود بنابراین باید همکاری کنیم مشکلی پیش نیاید.‎

 

جعفر بدری رئیس کل دادگستری استان لرستان نیز گفت: بیش از شصت سال از تاریخ استقلال کانون می گذرد فراز و نشیب‌هایی هم داشته است چنانچه اکنون بخشی ازحاکمیت بر این نظر است که دستگاه قضایی باید صلاحیتها را بررسی کند و برخی ازحاکمیت نیز بر این نظرند که کانون باید مستقل باشد چرا که هنوز نتوانسته‌ایم یک سیستم پایدار دادرسی درکشور پیاده کنیم و قانون‌های جدید همه را سردرگم می‌کند.

 

وی تصریح کرد: برخی بر این اعتقادند که وکیل برای منافع خود وارد دادرسی می شود اما باید این دیدگاه را اصلاح کنیم چرا که وکیل باید برای اجرای عدالت کمک کند.

 

رئیس کل دادگستری استان لرستان خاطرنشان کرد: اعتما د مردم لرستان را با سیستم دادرسی که پیاده کرده‌ایم جلب کرده‌ایم و تمامی قضات و مقامات قضایی رامجاب کرده‌ایم در سیستم دادرسی شخصا وارد شوند ضمن این که قاضی فقط باید قانون را اجرا کند و به فکر موضوع دیگری نباشد و عدم توجه به این موضوع هزینه های زیادی برای نظام داشته است.

 

بدری افزود: دیدگاه مجموعه قضایی به وکلا باید عوض شود و باید به وکیل اجازه داد در دادرسی آزادانه شرکت کند و من به نوبه خود می‌گویم که استقبال می کنیم تا احقاق حق به شکل مناسب صورت گیرد.

 

در این مراسم همچنین از مرحوم آیت الله شیخ مهدی قاضی، رئیس سابق دانشگاه جامع حقوقی قم و تلاش های زیاد ایشان تقدیر شد.

 

همچنین از مرحوم دکتر امیرخان سپهوند، استاد حقوق جزا و قاضی دیوانعالی کشور، محمد رضا عباسی‌فر عضو شورای نگهبان و معاون قوه قضاییه و وکیل پایه یک دادگستری،‌ نفر اول دکتری در سال 53 و عضو هیات علمی، اولین وکیل پایه یک استان و اولین رئیس کانون لرستان، محمدحسین حجارییان، دانش‌اموخته دکترای دانشگاه پاریس با رتبه اول و استاد دانشگاه و رئیس دیوان داوری اتاق بازرگانی و تالیفات و وکیل پایه یک دادگستری ربیعا استیری و متولد خرم آباد و قاضی و وکیل داد و دادگستری و تالیفات و استاد دانشگاه محمدحسن حجارییان و متولد خرم آباد دارای دکترای حقوق خصوصی. قاضی رئیس دانشکده حقوق سید ابراهیم موسوی و دکترای حقوق عمومی. مدیرکل دادگستری استان لرستان و کرمانشاه معاون دیوان عدالت اداری. رئیس کمیسیون تحقیق مجلس شورای اسلامی اللهیار ملکشاهی و دکتری تخصصی جزا و جرم‌شناسی معاون دادستان و رئیس کل دادگستری لرستان و فارس و مدرس دانشگاه ذبیح الله خداییان تقدیر شد.

Back to Top

Template Design:Dima Group